Jak Duch ze Smokiem

Jakież piękne koło zatoczyłam… Stojąc na schodach Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego patrzyłam na gmach Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, w którym 26 lat temu ówczesny Rektor Jerzy Stuhr otwierał wystawę moich rysunków satyrycznych.

zdjęcia: Nika Jaworowska-Duchlińska

Dwa lata w Studium Scenografii Teatralnej i Telewizyjnej w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, na Placu Jana Matejki, przyniosły wiele doświadczeń, możliwość uczenia się od najlepszych, zawiązania pierwszych kontaktów zawodowych i spojrzenia na środowisko „krzywym okiem”. Właśnie tutaj zaczęła się moja przygoda z teatrem.

zdjęcie: Nika Jaworowska-Duchlińska

19 kwietnia 2018 roku Kraków przywitał słońcem, wietrznymi podmuchami nad brzegiem Wisły, nabrzmiałymi zielenią drzewami na Plantach. Z ulgą schowałam się w chłodnym budynku Collegium Novum. W podświetlonej na czerwono i niebiesko auli, pod okiem Mikołaja Kopernika, rozpoczęła się gala konkursu Mądra Książka 2017. Piętnaście książek, w tym dziesięć dla dorosłych i pięć dla dzieci, wybranych z wielu pozycji popularnonaukowych, wydanych w minionym roku, tworzyło tło dla kolejnych przemawiających: Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciecha Nowaka oraz Prezesa Fundacji Euklidesa Piotra Kołodziejczyka.

zdjęcia: Nika Jaworowska-Duchlińska

Tak, tutaj koło właśnie się domknęło. Ze sceny, zza maski, spoglądał na mnie Duch Teatru, bohater książki napisanej z potrzeby połączenia tego, co lubię robić najbardziej.

Teatr.
Ilustracja.
Humor.

zdjęcia: Nika Jaworowska-Duchlińska

***

LISTA KSIĄŻEK NOMINOWANYCH W EDYCJI 2017

KSIĄŻKI DLA DZIECI:

KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH:

Mądra Książka/Organizatorzy: Uniwersytet Jagielloński i Fundacja Euklidesa

***

„Książki popularnonaukowe to nie tylko kluczowy element systemu popularyzacji nauki, ale przede wszystkim edukacji. To one dają nauczycielom i rodzicom niepowtarzalną szansę na podsycanie w młodych odkrywcach rodzących się pasji i zainteresowań. Pozwalają poszerzyć wiedzę przekazywaną w szkole i poznać najważniejsze dla ludzkości badania naukowe.

Książki popularnonaukowe opisują i tłumaczą określone zagadnienia naukowe, przedstawiając ich syntetyczny, uprzystępniony obraz. Wydawnictwa te zazwyczaj nie przechodzą trudnego procesu recenzji naukowej, stąd stosunkowo łatwo je drukować. Są jednak często dowodem istotnej działalności naukowej badacza, służącej popularyzacji opisywanego przez niego tematu, głównie wśród czytelników, którzy nie są specjalistami w danej, często bardzo wąskiej, dziedzinie. Ich jakość powinna być jak najwyższa, a cel ten nie jest łatwo osiągnąć. Wielu naukowców nie potrafi w prosty i zrozumiały sposób opowiadać o swoich skomplikowanych badaniach lub ma problem z wyborem najistotniejszych informacji, które powinien poznać niewyspecjalizowany czytelnik. Jednocześnie wiele wydawnictw, zdając sobie sprawę z wartości tego typu literatury, próbuje przebić konkurencję w liczbie wydawanych tytułów. To skutkuje często obniżaniem poziomu, oszczędnościami czynionymi na korektach i konsultacjach naukowych.

Konkurs, który uruchamiamy ma na celu zmotywowanie wydawców i autorów do dbania o najwyższy poziom literatury popularnonaukowej wydawanej w języku polskim. Marka, którą mamy nadzieję stanie się z czasem statuetka Euklidesa przyznawana corocznie najlepszym publikacjom, będzie drogowskazem dla czytelników i pomocą w ich księgarskich wyborach, a dla autorów i wydawców stanie się pożądanym potwierdzeniem wysokiego poziomu ich dzieł. Bardzo liczymy także na wsparcie środowiska naukowego, które powinno być nieustającym generatorem treści popularyzatorskich”

Źródło: madraksiazkaroku.pl/konkurs