O wilkach mowa, a wilki w Legnicy

Satyrycznie rzecz ujmując… wypuść Wilka z Lasu na salony!  2Wilki po raz kolejny podczas finału Satyrykonu Legnickiego, jednego z najważniejszych konkursów na satyrycznej mapie świata. Wilczy apetyt rośnie. Dlatego w tym roku jeden z Wilków sięgnął po brąz!

Tegoroczny temat konkursu: STOP sprowokował artystów do mocnej oceny rzeczywistości. Prace pełne demonów, plag współczesnego świat, którym chcielibyśmy postawić granicę. Grzech wszechobecny.

Pracą „Kiecka” „wpisałam się” w najgorętszy czas dyskusji o pedofilii w Kościele. Takich głosów było więcej, równie mocnych. Cieszę się, że mój został usłyszany i doceniony.

Schodząc z tonu, bo muszę… ponieważ zdjęcia z pobytu Wilków nie korespondują z podniosłym wstępem… ale i sami Organizatorzy puszczają oko do gości i publiczności zapraszając na, jak zawsze, radosną imprezę w sercu Legnicy. Począwszy od Filipa, „satyrykonowego chłopaczka” – logo Konkursu, któremu za rok stuknie trzydziestka, poprzez pochód do miejsca wręczania nagród, aż do wernisażu prac i towarzyszących wystaw. Barwnie, w błazeńskich czapkach, zawsze w słońcu. Pani Elżbieto, gdzie Państwo zamawiają pogodę?

A czy Wilkom było wesoło? Zobaczcie sami!

 ***

Źródło: Satyrykon Legnica

SATYRYKON jest festiwalem o określonym już w świecie prestiżu. Poświadcza to: plakietka grand prix przyznana przez amerykańskie pismo „Witty World”, jak również maksymalna nota „5 gwiazdek” przyznana przez FECO (Federacja Organizacji Rysowników).

Jego inicjatorami w 1977 roku byli legniczanin Andrzej Tomiałojć i wrocławianin Robert Szecówka.

Początkowo Satyrykon miał charakter lokalny – był wówczas wystawą rysunków środowiska wrocławskiego, ale już w roku w 1978 przekształcił się w ogólnopolską, konkursową wystawę rysunku satyrycznego. Przez wiele lat Legnica była pierwszym i jedynym miejscem spotkań twórców polskiej satyry, zaś sam Satyrykon skutecznie przyczyniał się do popularyzacji rysunku satyrycznego w Polsce.

W ciągu następnych lat Satyrykon wzbogacał swój program i poszerzał formułę. W 1980 roku po raz pierwszy zorganizowana została Międzynarodowa Wystawa Fotograficzna Fotożart, zaś prace nadsyłane na konkurs rysunku satyrycznego oceniano w dwóch kategoriach: satyry i żartu. Obie wystawy łączyła wspólna nagroda Grand Prix Satyrykonu.

W roku 1985 Ogólnopolska Wystawa Rysunku Satyrycznego stała się oficjalnie konkursem międzynarodowym. Wówczas nawiązane zostały ścisłe kontakty z wieloma artystami, krytykami sztuki i organizatorami festiwali z zagranicy. Efektem tej współpracy była m.in. szeroka akcja promocyjna Satyrykonu w Niemczech.

Obecnie Międzynarodowa Wystawa SATYRYKON jest konkursem otwartym dla rysowników, grafików, malarzy, rzeźbiarzy, plakacistów i fotografików.

 

tekst: Nika Jaworowska-Duchlińska
zdjęcia: Rafał Grabarczyk