Piąta edycja Festiwalu Pięknej Książki „Piaseczno, Ludzie, Książki” w tym roku odbywa się w formule on-line od 20 września do 4 października 2020 roku!
Jak to się zaczęło?
Blanka Wyszyńska, prowadząca od 2009 roku w Piasecznie Fundację Arka Józefa Wilkonia powiedziała w wywiadzie przeprowadzonym przez Agatę Napiórską: „Uświadomiłam sobie, że niewiele mieszkańców, włączając mnie, zdaje sobie z tego sprawę. Uznałam więc, że warto to pokazać ogółowi. Okazją stała się współpraca z Biblioteką w Piasecznie i włączenie się w realizację zamysłu wolontariuszy. Potem, już w trakcie realizacji projektu, okazało się, że liczba osób i wątków mających związek z szeroko rozumianą książką na tutejszych ziemiach przekracza to co sobie wyobrażałam. Odnaleźliśmy ślady najwybitniejszych pisarzy, w tym nominowanych do nagrody Nobla, autorów publikacji wydanych w milionach egzemplarzy, najwybitniejszych polskich ilustratorów i literaturoznawców oraz wielu ludzi, którzy wywarli wpływ na powstanie dzieł”.
Dzięki pracy wielu, często bardzo młodych wolontariuszy powstała w 2016 roku „Literacka Mapa Piaseczna” (obecnie również w formie uaktualnianego Portalu Literacka Mapa Piaseczna). Koncepcję graficzną stworzyła również mieszkająca w powiecie piaseczyńskim, Grażka Lange.
Od początku festiwal jest realizowany przez Fundację ARKA im. Józefa Wilkonia we współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Piaseczno. Co roku do udziału w festiwalu zapraszani są wydawcy, autorzy, ilustratorzy i ludzie związani z książką. W kilku miejscach Piaseczna, na Rynku Miejskim, w salach Centrum Kultury odbywały się spotkania i warsztaty adresowane do starszych i młodszych czytelników. Podczas jednego z nich, prowadzonego przez Beatriz Blanco i Józefa Wilkonia, gośćmi byli założyciele hiszpańskiego wydawnictwa Media Vaca.
Ze strony Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Piaseczno: „Celem projektu jest promocja pięknej książki, rozbudzenie potrzeb czytelniczych, upowszechnianie czytelnictwa i kultury oraz zwiększanie jej obecności w życiu społecznym gminy Piaseczno i nie tylko. Chcemy wzmacniać świadomość kulturalną, ułatwiać dostęp do pięknej książki, edukować w zakresie procesu jej powstawania. Pragniemy pokazać wartość książki w dobie elektroniki i nowych technologii”.
Wszystkie wydarzenia można śledzić na:
na stronie www,
na Facebooku
i na kanale YouTube.