Po trzecim dzwonku

Gala Konkursu na Rysunek Satyryczny „Teatr” w Zielonej Górze 26 września o godzinie 18:00. Jestem kilka godzin wcześniej. Najpierw sympatyczna jazda do Zbąszynka, przesiadka do lokalnego pociągu, popołudniowa podróż przez lubuskie lasy. Zielona Góra wita słońcem i wysoką temperaturą jak na koniec września.

Odpoczynek w kameralnym hotelu Retro. Nieśpiesznie. Jest czas. Wsiadam do właściwego autobusu, jadę… jadę i jadę… Wybija 18:00. Coś się nie zgadza. Tak jest, gdy się człowiek przyzwyczai do jakiejś myśli. A okazało się, że TU jest nie TUTAJ, ale TAM. Minuty lecą, wewnętrzny dzwonek odzywa się po raz pierwszy. Kalkulacja. Taxi. „No to gdzie Pani jest?” Tak to jest, gdy człowiek przyzwyczai się do numeru 119, stojąc pod numerem 116.

Wewnętrzny dzwonek wybrzmiewa po raz drugi. Dyspozytor namierza mnie koło przedszkola „Ślimaczek”. Uff, jestem już w taksówce. Zajeżdżamy pod Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Cypriana Norwida. Przeszklony zielony budynek z ogromnym napisem NORWID. Zapewne mijając patrzyłam do wewnątrz, a nie na zewnątrz…

Trzeci dzwonek świdruje w głowie. Płacę, przeskakuję kilka stopni naraz. Entrée! Pani Maria Radziszewska – „dusza” konkursu namierza mnie i… stoję przed mikrofonem. Przepraszam, mówiąc, że jako człowiek teatru po raz pierwszy weszłam po „trzecim dzwonku”. 

 

II nagroda w XXI Otwartym Międzynarodowym Konkursie na Rysunek Satyryczny „Teatr”
 

tekst: Nika Jaworowska-Duchlińska
okładka: Nika Jaworowska-Duchlińska – II nagroda w XXI Otwartym Międzynarodowym Konkursie na Rysunek Satyryczny „Teatr”