FIKAmy z „I ty możesz zmienić świat” w Szczecinie

Szczecińska kluboksięgarnia FiKa obchodzi w tym roku swoje piąte urodziny. Pierwsze kroki stawiała w Muzeum Narodowym w Szczecinie, stale poszerzając ofertę książek i spotkań literackich. Dziś FiKa mieści się przy alei Jana Pawła II 8.

Jak FIKAć to tylko z FiKą!

Właścicielka FiKi – Małgorzata Narożna jest dyplomowaną księgarką, absolwentką studiów podyplomowych „Literatura i książka dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań nowoczesności” na Uniwersytecie Warszawskim oraz laureatką konkursu Polskiej Sekcji IBBY w kategorii upowszechnianie czytelnictwa. Jej praca wykracza znacznie poza ramy działalności sprzedawczyni książek. Organizuje bowiem coraz liczniejsze akcje promujące czytelnictwo młodych w Szczecinie i bibliotekach województwa zachodniopomorskiego, zapraszając do współpracy osoby związane ze środowiskiem książek dla dzieci i młodzieży. Gośćmi FiKi są przeważnie autorzy pozycji dla niedorosłych – pisarze i ilustratorzy. 7-go i 8-go czerwca 2019 roku również 2wilki FIKAły z FiKą w Szczecinie!

Biblioteka im. Marii Skłodowskiej-Curie w Policach

W ramach współpracy Małgorzaty Narożnej z Książnicą Pomorską, w Bibliotece im. Marii Skłodowskiej-Curie w Policach, odbyło się spotkanie z uczniami szkoły podstawowej wokół książki „I ty możesz zmienić świat”.

Małgorzata Narożna przeczytała uczestnikom historię swojej ulubionej bohaterki Julii Bluhm. Wtórowała jej Karolina Grabarczyk z opowieścią o Helen Keller. Nika Jaworowska-Duchlińska przeczytała zaś tekst o Chesterze Greenwoodzie.

Rozmowy o prawach dziecka, współpracy i działaniu na rzecz innych zaowocowały pomysłem założenia fundacji, której zadaniem byłoby gromadzenie i przekazywanie książek potrzebującym, głośne czytanie osobom niewidomym oraz pomoc w nauce czytania.

Na koniec młodzi ludzie wykonali „paszczaki”, zastanawiając się na swoimi mocnymi stronami, które mogą być pomocne w zmienianiu świata.

Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli – Biblioteka Pedagogiczna im. Heleny Radlińskiej

Przedmiotem spotkania z nauczycielami w Bibliotece Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej była praca z książką „I ty możesz zmienić świat” podczas zajęć szkolnych.

Autorki wyszczególniły trzy obszary działania: prawa dziecka, spełnianie marzeń oraz problemy świata, w których może poruszać się osoba prowadząca zajęcia. Wybór „ścieżki” determinuje dalszy przebieg lekcji i ma ogromny wpływ na dobór bohaterów, których historie będą omawiane w kontekście danego zagadnienia.

Ważnym elementem spotkania była metodologia pracy z książką, dobór właściwych materiałów i przestrzeni działania twórczego.

Czyta się!

Czyta się! to projekt zapoczątkowany w 2018 roku, mający na celu szeroko rozumianą promocję czytelnictwa w lokalnej, autorskiej księgarni. Małgorzata Narożna zaprasza całe rodziny na bezpłatne cykliczne spotkania z autorami książek dla dzieci i młodzieży do kluboksięgarni FiKa. Wspólne czytanie, literackie rozmowy i warsztaty plastyczne to tylko niektóre z atrakcji. Na półkach stoją bowiem starannie wybrane przez właścicielkę wartościowe książki,  które można kupić, przeczytać na miejscu lub tylko obejrzeć, popijając kawę i „kakałko”.

Spotkanie z autorkami książki „I ty możesz zmienić świat” Karoliną Grabarczyk i Niką Jaworowską-Duchlińską było pierwszym z cyklu wydarzeń, których kontynuacja przewidziana jest na jesień 2019 roku. W trakcie spotkania nagrany został krótki film dokumentujący rozmowę o książce, prawach dziecka, empatii oraz sposobach na zmienianie świata w dzisiejszych czasach.

Projekt dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

tekst: Karolina Grabarczyk
zdjęcia: Rafał Grabarczyk
okładka artykułu: Nika Jaworowska-Duchlińska