„Letni koncert” na gdyńskiej polanie

W niedzielę 15 sierpnia podczas Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki oraz Pleneru Literackiego w Gdyni dowiedzieliśmy się jak wygląda Biedronka w amoku i co w trawie piszczy. Polana przed Muszlą Koncertową zapełniła się młodymi i nieco starszymi miłośnikami przyrody i literatury, gdy tylko rozbrzmiał głos dyrektorki Festiwalu Agnieszki Karp-Szymańskiej, która prowadziła spotkanie z autorkami książki „Letni koncert” – Karoliną Grabarczyk i Niką Jaworowską-Duchlińską.

Uczestnicy spotkania odnaleźli kropki, które zgubiła bohaterka książki – niesforna Biedronka. W trakcie poszukiwań przysłuchiwali się dźwiękom otaczającej ich przyrody, której nie zagłuszył nawet szum miejskich ulic. Kropki zostały przyklejone do skrzydeł Biedronki na lep. Żaden, nawet porywisty nadmorski wiatr nie był w stanie zdmuchnąć ich ponownie.

Ilustratorka Nika Jaworowska-Duchlińska narysowała Biedronkę w amoku, w szlafroku i kapciach oraz pogrążoną w złości Osę z mopem i płynem do mycia szyb. Przy okazji dowiedzieliśmy się sporo o sprzątaniu.

Naśladowaliśmy odgłosy owadów: muchy plujki, świerszcza i cykady. Wydawaliśmy radosne trele jak wokalistka „Letniego koncertu” Motyl Rusałka Pawik, tupaliśmy jak pracowite mrówki, a nawet waliliśmy w kotły jak energiczny Hurmak. Wszystko po to, by zagrać finałowy koncert na scenie, który zakończył się gromkimi oklaskami.

Każdy z uczestników otrzymał na pamiątkę własny egzemplarz „Letniego koncertu” z autografem Karoliny Grabarczyk oraz wizerunek jednego z bohaterów książki narysowany i podpisany przez Nikę Jaworowską-Duchlińską.

zdjęcia: Anna Szymańska