Nadmorski Plener Czytelniczy w Gdyni 2019

W tym roku po raz ósmy odbył się Nadmorski Plener Czytelniczy w Gdyni. Bulwar Nadmorski zapełnił się namiotami ponad sześćdziesięciu wydawców książek dla dzieci i dorosłych. Przez trzy dni – od 19 do 21 lipca odbywały się spotkania z autorami, wśród których byli, między innymi, Katarzyna Grochola, prof. Jerzy Bralczyk, Małgorzata Domagalik, Jacek Federowicz, Rafał Kosik, Barbara Kosmowska oraz Nika Jaworowska-Duchlińska i Karolina Grabarczyk.

Spotkanie wokół serii zeszytów aktywnościowych TRIBAJKA („Trzy świnki”, „Czerwony Kapturek” i „Smok Wawelski”), wydanej nakładem Wydawnictwa dziwny pomysł, prowadziła Natalia Soszyńska, zadając grupie artystycznej 2wilki wnikliwe pytania dotyczące… nie tylko książek. Rozmawialiśmy o współpracy pisarza z ilustratorem i żartach skierowanych do dorosłych odbiorców Tribajki. Porządkowaliśmy informacje o Kulturalnej Watasze i rozbieraliśmy nazwę 2wilki na części pierwsze.

Padły również pytania: czym jest książka aktywnościowa? Jak zachęcić dzieci do czytania? Co powinni, a czego nie mogą robić rodzice dzieci, które nie czytają?

 

tekst: Karolina Grabarczyk
zdjęcia: Rafał Grabarczyk