„Stereotypy to takie typy…” – TRIBAJKA na Tynieckiej w Warszawie

Multimedialna Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI przy ulicy Tynieckiej w Warszawie znana jest przede wszystkim z ogromnego asortymentu książek, również w języku angielskim i niemieckim, audiobooków, e-booków, czasopism, komiksów i gier planszowych dla młodych odbiorców. Odbywają się w niej spotkania autorskie, lekcje biblioteczne, warsztaty teatralne, koncerty, konkursy, seanse filmowe, gry i zabawy wspierające rozwój najmłodszych oraz zebrania Polskiej Sekcji IBBY – Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych i gala konkursu Książka Roku.

W sobotę 27-go lipca Biblioteka gościła również 2wilki reprezentowane przez Karolinę Grabarczyk i Nikę Jaworowską-Duchlińską, które wspólnie z dziećmi mierzyły się ze schematami myślowymi podczas warsztatów literacko-plastycznych „Stereotypy to takie typy..” wokół serii TRIBAJKA („Trzy świnki”, „Czerwony Kapturek” i „Smok Wawelski”).

Uczestnicy, podzieleni na cztery grupy, tworzyli własne wersje tradycyjnych baśni o trzech świnkach i Czerwonym Kapturku w formie wielkoformatowego komiksu. Opowieści przybrały nieoczekiwany obrót, bo głównym bohaterem każdej z nich stał się Cichy Wilk, któremu towarzyszyły między innymi Straszna Mrówka, Ciężka Owca i Silny Ślimak.

Aktywny udział w spotkaniu brali również dorośli opiekunowie dzieci, starsze rodzeństwo oraz dyrektor Biblioteki Aleksandra Mostowska, angażując się we wszystkie proponowane przez prowadzące aktywności. Od rozmowy o stereotypach i zabawy ruchowej, poprzez wspólną pracę na dużym formacie, aż do twórczości indywidualnej – masek w kształcie pyska wilka.

Prowadzące: Karolina Grabarczyk i Nika Jaworowska-Duchlińska

tekst: Karolina Grabarczyk
zdjęcia: Jarek „Duchu” Duchliński