Ostrzenie ołówków w Muzeum Karykatury w Warszawie

Lekarze interniści powinni przepisywać “poniedziałki” na Koziej 11. Rozpoczęcie tygodnia w Muzeum Karykatury pozytywnie wpływa na kondycję ogólną. Stan utrzymuje się jeszcze długo po wyjściu. Podstawą jest trafiony wybór towarzyski. W poniedziałek 27 maja 2019 roku udało się to doskonale. Począwszy od słońca wirującego na niebie i wciskającego swe rozgrzane promienie do przedsionka Muzeum, poprzez dobrą kawę na pięterku do poutyskiwania na to i owo.

Gdy próg przekroczyli młodzi ludzie z warszawskiej Szkoły Przymierza Rodzin nr 3, poniedziałek “z łatką” nielubianego, nabrał rumieńców. Jest nadzieja w młodych! Humor, dystans do siebie i utalentowane ołówki dały popis w narysowanych portretach pamięciowych. Rysunki zostały “złożone” do “Księgi Hultajów”. Rozmowa była przyjemnością. Celne uwagi, błyskawiczne riposty i humor, humor, humor… Tak się bierze poniedziałki za rogi!

W warsztatach uczestniczyli uczniowie w wieku 14 lat. Porozmawialiśmy o “siódmym zmyśle”, jak określają naukowcy poczucie humoru, o jego odmianach. Wyznaczyliśmy granice dobrego żartu. Uczestnicy odpowiedzieli na pytanie z kogo i czego się śmieją. Humor absurdalny na pierwszym miejscu. “Uśmiechnięte” ołówki podołały zadaniu narysowania poszczególnych członków Gangu Hultajów według rysopisu. Portrety pamięciowe uczestnicy wkleili do “Księgi Hultajów”, którą zabrali ze sobą. O “abecadle” rysunku satyrycznego tylko napomknęłam, ponieważ młodzi rysownicy doskonale operowali całą gamą znaków graficznych. Spotkanie zwieńczone wspólnym zdjęciem, jak zwykle w prześmiewczy sposób omijający RODO. Wszyscy zasłoniliśmy się narysowanymi przez siebie autoportretami.

Dziękuję Pani Elżbiecie Laskowskiej, dyrektor Muzeum Karykatury, za zaproszenie do przeprowadzenia warsztatów oraz Zespołowi za przygotowania i opiekę.

                                                                                                      ***

Warsztaty z cyklu “RYSUJĘ Z MISTRZAMI KARYKATURY” organizowane przez Muzeum Karykatury w Warszawie prowadziła Nika Jaworowska-Duchlińska.

wiek uczestników: uczniowie klas II-VIII szkół podstawowych/ terminy: poniedziałki, godz. 10.00 / czas trwania: od ok. 60 do 90 minut / liczebność grupy: do 30 osób / rezerwacje

 

tekst: Nika Jaworowska-Duchlińska
zdjęcia: Nika Jaworowska-Duchlińska
okładka artykułu: Nika Jaworowska-Duchlińska