Weekend Księgarń Kameralnych 2019 w Zachęcie

Od 26-go do 28-go kwietnia 2019 trwał trzeci Weekend Księgarń Kameralnych – oddolne wydarzenie mające na celu promocję czytelnictwa oraz zakupów książek w małych, pozbawionych komercyjnego smaczku księgarniach, skupiających pełnych czytelniczej pasji księgarzy, świadomych swych potrzeb czytelników oraz autorów. Weekend odbył się w ponad siedemdziesięciu miastach w Polsce.

Przyjechałyśmy do Zachęty Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, na zaproszenie Patrycji Czyż – dyrektor znajdującej się tam Księgarni Artystycznej, w niedzielę około południa, by poprowadzić warsztaty literacko-plastyczne wokół książki „I ty możesz zmienić świat” dla dzieci w wieku 9-12 lat. Rodzice mieli w tym czasie możliwość bezpłatnego zwiedzania wystaw: „Polska” na eksport”, „Lalki: teatr, film, polityka” oraz „Liliana Porter. Sytuacje” dzięki uprzejmości Zachęty Narodowej Galerii Sztuki.

Pomalowana na biało, duża sala warsztatowa dała nam wiele możliwości: od zabaw integracyjnych, poprzez wyświetlanie ilustracji, autorstwa Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej, aż do rysowania i pisania na rozciągniętym na podłodze i przyklejonym do ścian papierze. Taka formuła pozwoliła dzieciom otworzyć się na nowe możliwości, uruchomić wyobraźnię i uwolnić się od zakodowanej w szkole „poprawności”. Rozmawialiśmy o bohaterach książki, cechach, które trzeba w sobie odnaleźć, by dążyć do realizacji celów, słowach WSPÓLNIE i RAZEM oraz swoich mocnych stronach. Na zakończenie warsztatów dzieci opowiedziały nam o cechach charakteru, które w sobie lubią, są dla nich ważne i zapisały je w formie niecodziennej pracy plastycznej.

W warsztatach uczestniczyli Antek i Staś – synowie Mai Kupiszewskiej, prowadzącej blog Maki w Giverny, która napisała relację z wydarzenia. Księgarnia Artystyczna dołączała prezent – worek na książki z logo Weekendu Księgarń Kameralnych do każdej zakupionej książki „I ty możesz zmienić świat”.

Warsztaty prowadziły: Nika Jaworowska-Duchlińska i Karolina Grabarczyk

tekst: Karolina Grabarczyk
zdjęcia: Jarek Duchu Duchliński
okładka artykułu: Nika Jaworowska-Duchlińska