Spotkanie z „Czarnym Kapturkiem”

26 października 2020 roku. Biblioteka Publiczna w Piasecznie. Parapetówka 2.0. Roześmiane oczy Sylwii Chojnackiej-Tuzimek. Wystawa prac Bohdana Butenki. Kolorowe maseczki na twarzach. Mierzenie temperatury przed wejściem na salę. Krzesła rozstawione w odpowiedniej odległości od siebie. Spotkanie z Czerwonym i Czarnym Kapturkiem. Trzy kobiety na scenie: Joanna Piekarska, Nika Jaworowska-Duchlińska i Karolina Grabarczyk. Strajk Kobiet.

Tak się złożyło: podczas, gdy rozmawiałyśmy o trzech pokoleniach kobiet: babkach, matkach i córkach, wiele z nich wyszło na ulice. Rozpoczął się Strajk Kobiet. Czy przyniesie dobre efekty? Nie wiem. Czy można było inaczej? Być może. Pewnie łatwiej będzie się temu przyjrzeć  z perspektywy czasu, jak wszystkiemu, co stało się historią.

Prowadząca spotkanie Joanna Piekarska w sukience z Czerwonym Kapturkiem opowiada o tej ważnej dla niej baśni, od której wszystko się zaczęło. Wprowadza w tematykę książki artystycznej „Czarny Kapturek”. Zadaje celne pytania, po których otwierają się nowe przestrzenie do dyskusji.

Badam zawartość koszyczka, z którym mama wyprawiła mnie w drogę. Czy są w nim dary, czy przekleństwa? A może jedno i drugie? Czy rzeczywiście myślę samodzielnie, czy powtarzam bezwiednie wyniesione z rodzinnego domu schematy? Czy faktycznie „NIGDY TAKA NIE BĘDĘ!”, czy będę dokładnie taka? Czy to dobrze, czy źle? Czy wilk może być kobietą?

Nika Jaworowska opowiada o znaczeniu symboli i kolorów. Dlaczego biel, czerń i czerwień? Jaką historię opowiadają ilustracje? Jak namalować cudzy strach? Zwłaszcza kogoś, kogo się zna. Czy „Czarny Kapturek” to też jej bajka?

Kobiety mogą być dla siebie ogromnym wsparciem, ale mogą też sprawiać sobie niewyobrażalny ból.

Dziękujemy Bibliotece Publicznej w Piasecznie, a zwłaszcza zastępczyni dyrektora Sylwii Chojnackiej-Tuzimek za zaproszenie, ekipie technicznej za profesjonalne przygotowanie transmisji spotkania na żywo, Joannie Piekarskiej za opiekę i przeprowadzenie nas przez las przemyśleń, naszym gościom obecnym na sali oraz przed monitorami komputerów.

 Art book „Czarny Kapturek” do kupienia wyłącznie na stronie www.czarnykapturek.pl.

zdjęcia: Rafał Grabarczyk