Premiera książki „I ty możesz zmienić świat”

W sobotę 2 marca 2019 roku, podczas Poznańskich Targów Książki, odbyła się premiera książki „I ty możesz zmienić świat. 42 inspirujące historie o niezwykłych dzieciach”, wydanej nakładem wydawnictwa Media Rodzina. Autorki książki: Karolina Grabarczyk i Nika Jaworowska-Duchlińska spotkały się z młodymi czytelnikami i ich opiekunami na stoisku Media Rodzina, gdzie towarzyszył im założyciel wydawnictwa pan Robert Gamble.

Tuż po spotkaniu odbyły się warsztaty literacko-plastyczne, w oparciu o książkę, podczas których rozmawiałyśmy z dziećmi o przysługujących im prawach. Młodzi ludzie chętnie brali udział w dyskusji, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami i przemyśleniami z grupą. Okazało się, że dla wielu z nich niektóre z praw są zaskoczeniem. Jeden z chłopców kilkakrotnie dopytywał się, czy to prawda, że ma prawo do złości. Wiele emocji wzbudziło także prawo do popełniania błędów oraz prawo do samodzielności. Uczestnicy warsztatów podkreślali, że lubią mieć własne zdanie, a od opiekunów oczekują wsparcia, a nie wyręczania.

W trakcie części plastycznej spotkania dzieci stworzyły swoje autoportrety w formie rozkładanych „paszczaków”, na których wypisały wymyślone przez siebie prawa, wśród których znalazło się prawo do lizaków, prawo do miłości, a nawet prawo do „rzygania tęczą”.

Dzień wcześniej odwiedziłyśmy uczniów szkoły podstawowej nr 64 im. Marii Konopnickiej w Poznaniu oraz SP 3 im. generała Tadeusza Kutrzeby w Luboniu. Klasy drugie, trzecie i czwarte wzięły udział w spotkaniach autorskich wokół książki „I ty możesz zmienić świat”. Miłym zaskoczeniem była dla nas informacja, że niektóre z klas omawiały książkę, w kontekście praw dziecka, podczas lekcji szkolnych.

Warsztaty i spotkania w szkołach prowadziły: Karolina Grabarczyk i Nika Jaworowska-Duchlińska

tekst: Karolina Grabarczyk
zdjęcia: Rafał Grabarczyk