Książka „I ty możesz zmienić świat” na warsztacie

Zbierając materiały do ilustracji do naszej książki myślałam o „świeżości siły” z jaką jej bohaterowie boksowali się z rzeczywistością. Okoliczności poszczególnych historii są różnorodne. Z racji czasu i miejsca, w którym przyszło żyć dzieciom. Często ze względu na przypadek, obecność dorosłych, którzy pomogli im przede wszystkim w sprawach formalnych. Ale konsekwencja w dążeniu do zmiany na lepsze w każdym przypadku ta sama.

Porównując „po dorosłemu”… Tak, historie są mniej lub bardziej „mocne”. Wiele z nich nie do przełożenia na inną „szerokość geograficzną”. Lecz determinacja zawsze porywająca. Czy jest to przypisane młodości? Nieświadomości „struktury” świata? Powiązań przyczynowo-skutkowych, które popychają lub hamują jego działanie?

Ilustracje i zdjęcia: Nika Jaworowska-Duchlińska

Dorosłych nie dziwi naiwność/niewinność pomysłów dzieci takich jak: „chcę podzielić się posiłkiem z moim głodnym rówieśnikiem…” Ale wiedzą, że to nie tak. „Pośrednikiem” z pozoru oczywistych rozwiązań jest pieniądz.

Ilustracje i zdjęcia: Nika Jaworowska-Duchlińska

Aktywność małoletnich bohaterów książki była początkiem zmian, choć nie zdawali sobie z tego sprawy, nie grali z premedytacją na emocjach otaczających ich ludzi. Zawstydzali ich, skłaniając do refleksji i nieświadomie pokazując jakimi hipokrytami potrafią być dorośli.

Ilustracje i zdjęcia: Nika Jaworowska-Duchlińska

Na świecie działa wiele dojrzałych wiekowo osób, które stawiają wszystko na głowie, by pomóc innym. No to jak to jest? Skąd siła? Determinacja? Odwaga? Dlaczego nie dają za wygraną? Bo nigdy nie dorośli?

Ilustracje i zdjęcia: Nika Jaworowska-Duchlińska

Książka „I Ty możesz zmienić świat. 42 inspirujące historie o niezwykłych dzieciach” (tekst Karolina Grabarczyk, ilustracje Nika Jaworowska-Duchlińska) ukaże się w marcu 2019 roku nakładem wydawnictwa Media Rodzina.