Jak wygrać główną nagrodę w konkursie ekonomicznym, nie odróżniając brutto od netto

Jestem odporna na wiedzę ekonomiczną w teorii, a w praktyce bywam. Uodporniłam się na widok zdziwionych oczu pracowników banku, gdy zadaję pytanie. Próba wyjaśnienia problemu bywa nieudolna choćby przez użycie wręcz antyekonomicznych pojęć. Zderzenie dwóch języków kończy się wyłożeniem bezdusznych formularzy na stół.

Nadarzyła się okazja, by pogłębić swoją wiedzę w teorii i praktyce. To dziesiąta edycja konkursu na komiks ekonomiczny Forum Obywatelskiego Rozwoju, stworzonego wokół osoby Leszka Balcerowicza. Organizatorzy pomogli uczestnikom, przygotowując materiały związane z tematem transformacji gospodarczej. Poniżej tegoroczne tematy, z którymi mogli zmierzyć się rysownicy w formie krótkiej (jedna plansza) i formie długiej (od dwóch do sześciu plansz).

  1. Wielki sukces Polski po 1989 – czyli co zawdzięczamy transformacji gospodarczej.
  2. PRL a Polska po transformacji – znajdź różnice!
  3. W kierunku Zachodu – droga Polski do NATO i Unii Europejskiej – rozwój bankowości po 1989r.
  4. Korzyści z transformacji – poprawa ochrony i stanu środowiska naturalnego w Polsce po 1989r.

Wyboru najlepszych prac dokonało jury, w którym zasiedli rysownicy, satyrycy i przedstawiciele organizatorów:

Leszek Balcerowicz – Przewodniczący Rady FOR/Jacek Fedorowicz – satyryk/Agata Jakuszko-Sobocka – ilustratorka myśli/Katarzyna Michniewska – Prezes Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A./Andrzej Mleczko – rysownik/Teresa Notz – Wiceprzewodnicząca Rady Fundacji Santander Bank Polska S. A./Michał Ogórek – satyryk/Adam Radoń – Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi/Antoni Rodowicz – rysownik/Henryk Sawka – rysownik

Oczywiście wybrałam temat czysto ekonomiczny, a jak! Bo się nie znam 😉 Nie, nie… Wybór był sentymentalny. Zwycięskie komiksy publikowane w książce są bazą do warsztatów i lekcji o ekonomii w polskich gimnazjach i liceach. Pomyślałam… a jak to było za moich czasów? Co wiedziałam o gospodarce PRL-u mając naście lat? Że ma zapach skórki kubańskiej pomarańczy? I historia sama zaczęła się rysować:

Praca „Bohaterowie transformacji/pomarańczowy jest ładny” otrzymała wyróżnienie w formie krótkiej oraz nagrodę imienną Adama Radonia.

Skoro ołówek rozgrzał się… przygotowałam na konkurs komiks również w formie długiej.

Chciałam go zadedykować wszystkim porcelanowym i glinianym świnkom skarbonkom oraz wciśniętym w kąt szuflady lub przemielonym na… może na banknoty, książeczkom Szkolnej Kasy Oszczędności (nie mylić z SKOK).

Praca „Za moich czasów” otrzymała I nagrodę w formie długiej oraz nagrodę imienną Antoniego Rodowicza.

***

Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju została założona w marcu 2007 r. przez prof. Leszka Balcerowicza, który jest jej wyłącznym fundatorem.
FOR przestrzega w swojej działalności jawności, apolityczności, jakości, a jej działalność nie jest nastawiona na zysk, co szczegółowo regulowane jest w
 Kodeksie Etycznym Fundacji FOR, przyjętym przez Radę FOR w sierpniu 2007 r.

Patronami medialnymi X edycji konkursu na komiks ekonomiczny były: Rzeczpospolita, Parkiet, Perspektywy, Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi, Aleja Komiksu, Jan Hardy, Radio Kampus, Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości i Instytut Misesa.

Źródło: www.for.org.pl